GROUP PLC
E ULUSLARARASI FUAR TANITIM HİZMETLERİ A.Ş.
Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim   |  English
Tarih: 02-07 Ekim 2012 / Ziyaret Saatleri : 02-06 Ekim, 10:00 - 19:00, 07 Ekim, 10:00 - 17:00 / Yer: Cnrexpo İstanbul – Türkiye
           
 
 
DÜNYAYA MAKİNA SATIYORUZ

Dünyanın en önemli endüstri zirveleri arasında yer alan 14. Uluslararası Metal İşleme ve Teknolojileri Fuarı TATEF, İstanbul Fuar Merkezi / Cnrexpo’da 02-07 Ekim tarihleri arasında başarıyla gerçekleştirildi.

2023 İhracat hedeflerinde 100 Milyar dolar gibi çok önemli bir paya sahip makine sektörü için TATEF yerli üretim ve yerli teknolojiyi bir araya getirerek sanayiye yön verdi. TATEF ile birlikte bu yılın Makine üreten makinelerinin hedef rakamı olan 14 Milyar dolar ihracat için düğmeye basılmış oldu.

Gören, algılayan makinelerin sergilendiği fuarda dev makineler, yerli makine sektörünün ağırlığını ve gücünü yansıtırken, “Mekatronik” çatısı altında toplanan endüstriyel otomasyon firmaları da nanoteknoloji, robotik sistemler ve inovatif projeleriyle fuarda yer aldı. Tüm sanayi ürünlerinde kullanılan ileri teknoloji ürünü CNC tezgâhlarla birlikte TATEF’te makinelerin gösterisi beğeni topladı. Çizgi izleyen robotlar, quadrokopter’ler, bomba imha eden robotlar, mini kaynak robotları gibi nanoteknolojik projeler de profesyonel ziyaretçileri ile buluştu.

TATEF ile ilgili bilgi veren ITE GROUP / EUF Bölgesel Fuarlar Direktörü Muharrem Tunca: “TATEF 5 salonda ürün gruplarına göre ayrılmış olarak 60,000 m2 alanda gerçekleştirildi. 18 ayrı ülkeden 112’si yabancı olmak üzere toplam 391 kurum ve kuruluş ile 1.000’e yakın marka fuarda yerini aldı. Başlıca CNC tezgahlar, sac işleme, pres teknolojileri, kesim tezgahları ve teknolojileri, takımlar, hammadde, ölçme, test cihazları ve otomasyon katılımcı profilinde dikkatleri çekti. Bu yıl ilk defa Mekatronik Avrasya Özel Bölümü adı altında nanoteknoloji, robotik sistemler ve inovatif projeler de görücüye çıktı. Dünya teknoloji konusunda hızla ilerliyor, biz de makine sektörünün kalbi olan endüstriyel otomasyon ürünlerini özel bir bölümde tüm izleyenlere aktarmayı hedefledik” dedi.

TATEF Fuarının açılışında konuşan OAIB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Makine Tanıtım Grubu Başkanı Adnan Dalgakıran Türk makine sektörünün 2012 yılı ocak eylül ayları arasında 10.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, “Bu yıl makine sektörü olarak 13-14 milyar dolar aralığında ihracat gerçekleştirmeyi bekliyoruz” dedi. Yine açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat rakamında makine sektörünün 100 milyar dolar alması hedefini yakalayabilmeleri için katma değeri yüksek ürünlerin imalatına ve ar-ge çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Makine Sektörü ile ilgili bilgi veren Makine İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öksüzömer de dünyaya katma değeri daha yüksek makine satacaklarını, son 15 yılda sektörün sağladığı gelişmenin küçümsenmeyecek bir başarı olduğunu belirtti. Öksüzömer sözlerine şu şekilde devam etti: “ Makine İmalatında Avrupa altıncısı, asırlık firmaların rekabet ettiği takım tezgâhlarında dünyanın 15. büyük imalatçı ve ihracatçısıyız. 2023 yılına kadar bu konumumuzu daha da güçlendirip, Avrupa makine ihracatında daha etkin konuma gelmeyi hedefliyoruz.”

Otomasyon sektörü ile ilgili bilgi veren ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Sami Ömeroğlu Makine İmalatçıları Birliği (MİB) ile Otomasyon sektörünün bir araya gelişinin önemli bir sinerji oluşturacağına inandığını belirterek 2023’te 100 Milyar dolar makine ihracatı hedefi yakalamasının ancak akıllı otomasyon sistemlerinin kullanılması ile mümkün olacağını belirtti. Ömeroğlu, bu fuarın önemli buluşmanın ilk adımı olacağına inandıklarını belirterek buna karşılık gelen payın da yaklaşık olarak 20 milyar dolar civarında olacağını tahmin edildiğini belirtti.

15. Uluslararası Metal İşleme ve Teknolojileri Fuarı TATEF, 2014’te sektörün öncü firmalarının katılımı ve sektör temsilcilerinin desteği ile tekrar düzenlenecek.

 

ÖZEL BÖLÜM “MEKATRONİK AVRASYA" BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ


2004 yılından beri sektörün Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olan Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD), Türkiye’deki otomasyon sektörünün gelişimi ve uluslararası alandaki başarısını arttırmaya yönelik çalışmalarını devam ettiriyor. Bu amaç doğrultusunda ENOSAD ile birlikte TATEF 2012’de “Mekatronik Avrasya” özel bölümü ilk defa düzenlendi. Otomasyon sektöründeki gelişmelerin aktarılması adına büyük önem taşıyan Mekatronik Avrasya Özel Bölümü geleceğin teknolojilerini ziyaretçiyle buluşturdu. 

Geleceğin teknoloji temeli olacak Mekatronik bilimi ve mühendisliğinin ilk kez TATEF 2012 fuarıyla profesyonel ziyaretçilere uygulamalı olarak sunulduğu Mekatronik Avrasya Özel Bölümü hedefine ulaştı. Mekatronik Mühendisliği'nin önde gelen uygulama alanlarına yapılacak tanıtım ve duyurular ile makine ve otomasyon köprüsünü sağlamlaştırma adına önemli adımlar atıldı. Bu özel bölümde:
     •Üretim Teknolojileri ve Mühendisliği
      •Robotik (Mikro,Gezer ve diğer Robotik Sistemler)
      •Endüstriyel Robot Kollar
      •Otomotiv Endüstrisi
      •Mikro Elektromekanik Sistemler (MEMS)
      •Endüstriyel otomasyon
      •Akıllı Silah ve Silah Sistemleri
      •Savunma ve Havacılık endüstrisi
      •Medikal cihazlar, görüntüleme teknolojileri
başta olmak üzere teknoloji tabanlı tüm üretim endüstrisinde kullanılan ve kullanılabilecek sistem, yazılım, süreç kontrol, test gibi kavramları geleceğe taşıyacak Mekatronik biliminin, metal ve sac işleme teknolojilerinin üretimindeki rolü sergilendi.
TALEPLER